متریال تشکیل دهنده ساندویچ پانل چیست

متریال تشکیل دهنده ساندویچ پانل چیست

در این محتوا قرار است که ساندویچ پانل را به شما معرفی کنیم و علاوه بر ذکر متریال سازنده آن ها و مراحل ساخت هر جز نکات مهمی را در خصوص هر کدام ارائه دهیم. از شما دعوت می کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.


ساندویچ پانل چیست

از ساندویچ پانل در سقف، نما و اتاق های یخچالی استفاده می شود. ساندویچ پانل ها به راحتی نصب می شوند و وزن سبکی دارند. همچنین این مصالح به دلیل سبک بودن و سهولت در نصب جایگزین بسیار مناسبی برای مصالح قدیمی هستند. در حقیقت ساندویچ پانل ها متریال های پیش ساخته ای هستند که در زمینه ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند. وظیفه ی اصلی ساندویچ پانل ها عایق حرارتی است.

متریال تشکیل دهنده ساندویچ پانل


این مصالح از دو ورقه فلزی که در بین آن ها ماده ای عایق و سبک وزن قرار دارد. لایه ی میانی ممکن است از جنس پشم شیشه، پشم سنگ، پلی اورتان، پلی استایرن و.... باشد. ورقه های فلزی نیز ممکن است از جنس ورق گالوانیزه، ورق رنگی، آلومینیوم پیش رنگ شده، ورق آلوزینک پیش رنگ شده باشد.
ساندویچ پانل ها در طی یک فرایند ساده و قابل فهم ساخته می شوند اما این موضوع نباید باعث کم اهمیت جلوه دادن اهمیت این سازه و اجزای اصلی آن شود. اجزای ساندویچ پانل به صورتی انتخاب می شوند و در کنار هم قرار می گیرند که این محصول وزن سبک و استحکام بالایی داشته باشد.

نقش اجزای سازنده ساندویچ پنل

همان طور که اشاره شد ساندویچ پانل ها از دو ورق فلزی که نوعی ماده عایق در بین آن ها قرار داده شده است، ساخته می شوند. در ادامه به تفکیک در مورد هر کدام از بخش های سازنده پانل ها صحبت می کنیم.

ورق فلزی بالایی


این بخش نمای بیرونی محصول را شامل می شود بنابراین علاوه بر سبک بودن باید در برابر ضربه ، فشار، رطوبت، خوردگی و... مقاومت و استحکام زیادی داشته باشد. در واقع این بخش مهم ترین جز از اجزای سازنده پانل است. از جمله نکاتی که در مورد ورق فلزی بالایی باید رعایت شود می توان به موراد زیر اشاره کرد:
1- ضخامت بین 3 تا 5 سانتی متر
2- جنس ورق بیرونی معمولا از جنس ورق فولادی یا ورق آلومینیومی
3- دقت در انتخاب جنس و کیفیت آلیاژ
4- تعیین میزان عمق فرورفتگی ها تا سطح ورق بر اساس بار وارده پیش بینی شده

لایه میانی از جنس فوم عایق


به طور کلی هدف این بخش عایق کردن پانل ها نسبت به هر نوع انتقال صوتی و حرارتی است. معروف ترین عایق هایی که ساخت اجزای ساندویچ پانل استفاده می شود فوم پلی استایرن و فوم پلی یورتان است که دارای درصد خلوص متفاوتی هستند.
از عوامل موثر در نوع و ضخامت فوم استفاده شده می توان به شرایط محیطی، نوع کاربری، نظر کارفرما و.... اشاره کرد. این فوم زمانی که صفحات بالایی و زیرین تحت فشار قرار می گیرند و گرم می شوند به فضای بین این دو صفحه تزریق می شوند.

ورق فلزی زیرین


انتخاب این ورق به طراحی و دکوراسیون محیط مورد استفاده بستگی دارد. در واقع ورق فلزی زیرین نمای درونی ساختمان را شامل می شود در نتیجه باید با محیط داخلی هماهنگ باشد. بر خلاف ورق های فلزی بالایی که در معرض ضربه و آسیب قرار دارند و باید ضخامت بیشتری داشته باشند ورق های درونی ضخامت کمتری دارند و مورد حفاظت بیشتری هستند. این ورق ها معمولا به صورت تخت و فاقد تغییرات مقطعی خاص و به رنگ های سفید، طوسی، کرم و... ساخته می شوند.
جنس ورق درونی مانند ورق خارجی می تواند از جنس آلومینیوم یا فولاد باشد برای این که هماهنگی لازم بین اجزای سازنده پانل حفظ شود.

انواع ساندویچ پانل


ساندویچ پانل ها از نظر کاربرد به دو دسته ساندویچ پانل دیواری و ساندویچ پنل سقفی تقسیم می شوند.

ساندویچ پانل دیواری


از ساندویچ پانل دیواری برای نصب در دیوار منازل مسکونی، سوله ها، سردخانه ها، کارگاه ها و.... استفاده می شود. این نوع ساندویچ پانل نسبت به ساندویچ پانل سقفی دارای شیب و پستی و بلندی کمتری است.

ساندویچ پانل سقفی


ساندویچ پانل سقفی در برابر شرایط جوی و ضربه و... مقاومت بالایی دارد. این نوع ساندویچ پانل ها در ضخامت 4 تا 10 سانتی متر تولید می شوند. به دلیل جلوگیری از نفوذ آب باران ساندویچ پانل سقفی نسبت به ساندویچ پانل دیواری در گام های بلند تری ساخته می شود.

انواع ساندویچ پانل بر اساس لایه بیرونی


ساندویچ پانل ها بر اساس جنس بدنه به انوع مختلفی تقسیم می شوند. انواع آن عبارتند از:
1- یک رو ورق یک رو فویل
2- هر دو سمت فویل
3- یک رو ورق یک رو کاغذ
4- هر دو سمت نایلون
انواع ساندویچ پانل بر اساس لایه درونی
این لایه می تواند از چندین ماده مختلف تشکیل شده باشد:
1- فوم های پلی اورتان
2- پشم شیشه
3- پشم سنگ
4- فوم پلی استایرن
نکته حائز اهمیت این است که استفاده از انواع فوم ها می تواند باعث افزایش بازدهی و کارکرد ساندویچ پانل ها در سازه های مختلف شود.

مزایای استفاده از ساندویچ پانل


ساندویچ پنل ها کارایی بسیار مناسبی برای استفاده در کف، سقف و دیواره سازه دارد و از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- نصب و اجرای آسان
2- نقاومت بالا در برابر خوردگی
3- دارای قابلیت شست و شو
4- قابل بازیافت و برگشت به محیط زیست
5- عایق صوت و حرارتدر نتیجه صرفه جویی در مصرف انرژی
6- دارای قابلیت استفاده در آب و هوای متنوع
7- جا به جایی و حمل و نقل آسان
8- هزینه تمام شده پایین در نتیجه کاهش هزینه ساخت و ساز
9- مقاوم در برابر تجمع میکروب ها
10- طول عمر زیاد
11- هم پوشانی مناسب و استحکام بالا
در سال های اخیر به دلیل رشد صنعت ساختمان و افزایش هزینه ساندویچ پانل ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. مزایای شمرده شده برای ساندویچ پنل ها به قدری چشمگیر است که شکی در انتخاب آن باقی نمی گذارد. در این محتوا تلاش کردیم تا اطلاعاتی در مورد ساندویچ پانل ها و مزایای آن ها در اختیار شما قرار دهیم.

جهت مشاوره رایگان و قیمت محصولات با ما تماس بگیرید